Eurovisiooni lauluvõistlus
Emma Õunapuu G1 K
Kevade saabumine toob kaasa ka ühe vägagi oodatud sündmuse – Eurovisiooni lauluvõistluse. See rahvusvaheline muusikasündmus toob kokku andekad artistid üle terve Euroopa (ja kaugemaltki) ning pakub vaatemängu, mis paneb rõõmu tundma igas muusikasõbras. Siin on juhis selle aasta Eurovisiooniks: kirjas kõik osalevad riigid, esinejad, laulupealkirjad, laulu autorid ja ennustatav koht ning lisaks veel muud huvitavat, mida teada. Valmistuge nautima suurepärast muusikat ning Eurovisiooni põnevat atmosfääri!
Osalejad:
- Albaania
- BESA
- “TITAN”
- Sõnad: Gia Koka
- Muusika: Alias Lj, BESA, Gia Koka ja Kledi Bahiti
- Ennustatav koht: 30.
- Besa Kokëdhima, esinejanimega BESA, on pärit Fieri linnast Albaanias. Tema muusika on huvitav segu erinevatest žanritest, näiteks pop, elektrooniline muusika, ballaadid, R&B jne. BESA on avaldanud kaks albumit ning ta on osalenud paljudel võistlustel. Lisaks on ta ka “The Voice of Albania” üks kohtunikest. Besa on tuntud enda emotsionaalsete ning üllatusrohkete esituste poolest.
- Armeenia
- LADANIVA
- “Jako”
- Sõnad: Louis Thomas ja Zhaklin Baghdasaryan
- Muusika: Audrey Leclercq, Louis Thomas ja Zhaklin Baghdasaryan
- Ennustatav koht: 18.
- LADANIVA on kaheliikmeline ansambel, mille liikmed on armeenlasest vokalist Jaklin Baghdasaryan ning prantslasest multiinstrumentalist Louis Thomas. Nad tegutsevad aastast 2019. Duo saab inspiratsiooni paljude eri riikide ja piirkondade žanritelt, nad on loonud muusikat põhinedes nii traditsioonilistele Balkani meloodiatele, Réunionilt pärit maloya’le, reggae’le ning džässile, neid stiile segavad nad omakorda armeenia viisidega. Nende muusikat on kirjeldatud kui eri riikide piire ületavat.
- Austraalia
- Electric Fields
- “One Milkali (One Blood)”
- Sõnad: Michael Ross ja Zaachariaha Fielding
- Muusika: Michael Ross ja Zaachariaha Fielding
- Ennustatav koht: 25.
- Electric Fields on esimene duo esindamas Austraaliat. Duo liikmeteks on vokalist Zaachariaha Fielding ja produtsent ning klahvpillimängija Michael Ross. Nad ühendavad oma loomingus eri kultuure muusikaga, mis ulatub popmuusikast elektroonilise muusikani. Nende laul sisaldab Yankunytjatjara keelt, mida räägivad Anangu rahvad, kes elavad Austraalias.
- Austria
- Kaleen
- “We Will Rave”
- Sõnad: Anderz Wrethov, Jimmy “Joker” Thörnfeldt, Julie Aagaard ja Thomas Stengaard
- Muusika: Anderz Wrethov, Jimmy “Joker” Thörnfeldt, Julie Aagaard ja Thomas Stengaard
- Ennustatav koht: 15.
- Marie-Sophie Kreissl, esinejanimega Kaleen on Austria laulja, koreograaf ja tantsija. Ta on võitnud üle saja tantsuvõistluse. Ta oli 2021 Hispaania ja Bulgaaria Juunior Eurovisiooni esitluse loominguline juht, ning 2022 Hispaania loominguline juht. Eelmisel aastal aitas ta Eurovisioonil Gruusiat, Austriat, Armeeniat ja Saksamaad nende lavalise esitlusega. Teda inspireerivad Dua Lipa, Ariana Grande, Little Mix, Beyoncé ja Zara Larsson.
- Aserbaidžaan
- FAHREE feat. Ilkin Dovlatov
- “Özünlə Apar”
- Sõnad: FAHREE ja Mado Salikh
- Muusika: Edgar Ravin, FAHREE, Hasan Haydar ja Mila Miles
- Ennustatav koht: 30.
- Fakhri Ismayilov, tuntud kui FAHREE sündis 1995 aastal Bakus. Ta on pärit kultuursest perest, ta isa oli jazz trummar. FAHREE hakkas muusikaga professionaalselt tegelema alles paar aastat tagasi, kui ta pandeemia ajal otsustas, et viib täide oma lapsepõlveunistuse saada muusikuks. Enne oli ta õppinud kuus aastat juurat. Temaga liitub laval samuti Aserbaidžaanist pärit laulja Ilkin Dovlatov.
- Belgia
- Mustii
- “Before the Party’s Over”
- Sõnad: Arianna D’Amato, Charlotte Anne Clark, Mustii, Pierre Dumoulin ja Nina Sampermans
- Muusika: Ben Leclercq, Mustii ja Pierre Dumoulin
- Ennustatav koht: 11.
- Thomas Mustin, esinejanimega Mustii on laulukirjutaja, laulja ja näitleja. Ta on välja andnud kaks edukat albumit lisaks on ta kogunud Belgias palju tuntust.Ta on tuntud nii mõnegi rolli eest teatris, üks eredamaid näiteid on tema roll Hamletina. Ta on mänginud mitmetes seriaalides ja filmides, nii televisiooni kui ka Netflixi omades.
- Horvaatia
- Baby Lasagna
- “Rim Tim Tagi Dim”
- Sõnad: Marko Purišić
- Muusika: Marko Purišić
- Ennustatav koht: 1.
- Baby Lasagna on projekt, mille lõi laulja ja laulukirjutaja Marko Purišić, et ta saaks välja anda täpselt selliseid lugusid, nagu tema tahab. Ta ei kirjuta muusikat üleliia tõsiselt, seda väljendavad tema humoorikad laulusõnad. Samas üritab Baby Lasagna luua sügavama mõtte meie maailma muredest ja kannatustest neile, kes kuulavad tema muusikat hoolikalt. Tema missioon on pakkuda meelelahutust ning samal ajal viia ka tähelepanu erinevate inimeste aga ka ühiskonna väljakutsetele.
- Küpros
- Silia Kapsis
- “Liar”
- Sõnad: Elke Tiel
- Muusika: Dimitris Kontopoulos
- Ennustatav koht: 21.
- Vasiliki Silia Kapsis on Kreeka ja Küprose juurtega laulja, tantsija ja näitleja, kuid ta sündis ja kasvas üles Sydneys, kultuurses keskkonnas ning ta hakkas juba 4-aastaselt esinema. Kapsis on ka selle Eurovisiooni üks noorimaid osalejaid olles vaid 17-aastane. Ta teeb peamiselt popmuusikat, Kapsis avaldas enda debüütlaulu “Who Am I?”, mille ta kirjutas vaid 12-aastaselt 2022. aastal.
- Tšehhi
- Aiko
- “Pedestal”
- Sõnad: Alena Shirmanova-Kostebelova
- Muusika: Alena Shirmanova-Kostebelova ja Steven Ansell
- Ennustatav koht: 32.
- Alena Shirmanova-Kostebelova, tuntud kui Aiko on laulja ja laulukirjutaja. Ta on sündinud venemaal, kuid ta kasvas üles Tšehhis. Enda muusikas kajastab ta teemasid nagu armastus, üksindus ja enesemõistmine. Aiko kasutab enda muusikat vahendina ühenduste loomiseks. Ta oli esimene Tšehhi naisartist, kes panustas ülemaailmsesse Spotify Equal kampaaniasse, teda huvitab võrdsus muusikatööstuses.
- Taani
- SABA
- “SAND”
- Sõnad: Jonas Thander, Melanie Wehbe ja Pil Jeppesen
- Muusika: Jonas Thander, Melanie Wehbe ja Pil Jeppesen
- Ennustatav koht: 25.
- Anna Saba Lykke Oehlenschlæger, tuntud kui SABA on Taani laulja, modell ja muusikaliteatri näitleja. Taanis on ta eeskujuks erinevatele vähemustele, ta räägib avatult enda vaimse tervise probleemidest, tal on bipolaarne häire. SABA on töötanud ka fotograafina, kuid 2023 sai ta võimaluse mängida peaosa muusikalis “Juuksed”. SABA loodab, et ta saab esindada Taanit ning paljusid erinevaid inimesi enda moodi.
- Eesti
- 5MIINUST x Puuluup
- “(nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi”
- Sõnad: 5MIINUST, Marko Veisson ja Ramo Teder
- Muusika: 5MIINUST, Kim Wennerström, Marko Veisson ja Ramo Teder
- Ennustatav koht: 22.
- 5MIINUST on hiphopansambel, mis loodi 2015. aastal Võsul. Ansambli liikmeteks on Päevakoer (Mihkel Tamm), Estoni Kohver (Kristjan Jakobson), Põhja-Korea (Karl Kivastik) ja Lancelot (Priit Tomson). 2023. aastal lahkus ansamblist Gameboy Tetris (Pavel Botšarov). Mitu nende lugu on olnud Eesti Tipp-40 muusikaedetabelis.
- Puuluup on folkansambel, mis loodi 2014. aastal. Duo liikmeteks on muusik ja kunstnik Ramo Teder ning antropoloog Marko Veisson. Nad mängivad Hiiu kandleid ning kasutavad erinevaid efektiplokke näiteks luupereid. Nad nimetavad enda ansambli stiiliks “neozombipostfolgiks”, sest väljasurnud Hiiu kandle mäng on ellu ärganud ning esineb zombina.
- Soome
- Windows95man
- “No Rules!”
- Sõnad: Henri Piispanen, Jussi Roine ja Teemu Keisteri
- Muusika: Henri Piispanen, Jussi Roine ja Teemu Keisteri
- Ennustatav koht: 16.
- Windows95man, pärisnimega Teemu Keisteri on Soome meelelahutaja, tantsija, visuaalkunstnik, modell ja DJ. Ta õppis Lahtis fotograafiat, kuid ta tunneb ise, et rohkem visuaalkunstnik, kui fotograaf. Keisteril on Helsingis ka enda kunstigalerii. Tema DJ setid koosnevad peamiselt 90ndate eurodance- ja teknolugudest. Tema kummalise laulu, riietuse ja lavakujunduse taga peitub tegelikkuses lahke ja pisut häbelik inimene. Laval liitub temaga Soome häälenäitleja, laulja, laulukirjutaja ja saatejuht Henri Piispanen.
- Prantsusmaa
- Slimane
- “Mon amour”
- Sõnad: Slimane
- Muusika: Meïr Salah, Slimane ja Yaacov Salah
- Ennustatav koht: 6.
- Slimane Nebchi on Prantsusmaa laulja ja laulukirjutaja. Ta sai tuntuks, kui ta võitis 2016. aastal Prantsusmaa versiooni 5. hooaja tuntud saatest “The Voice”. Tema albumeid on müüdud üle 2 miljoni eksemplari. Ta on võitnud 5 NRJ muusikaauhinda ning tal on üle 7 miljoni jälgija eri sotsiaalmeedia platvormidel. Enda laulu “Mon amour” kirjutas ta koos enda sõprade Yaacov ja Meir Salah’iga, nad on koos muusikat loonud 15-aastaselt saati.
- Gruusia
- Nutsa Buzaladze
- “Firefigther”
- Sõnad: Ada Satka ja Darko Dimitrov
- Muusika: Ada Satkaja Darko Dimitrov
- Ennustatav koht: 17.
- Nutsa Buzaladze on Gruusia laulja ja laulukirjutaja. Ta sündis Thbilisis, kuid ta kasvas üles Türgis. Ta on osalenud paljudel lauluvõistlustel, mitmed on ta ka võitnud. Buzaladze saavutas top 12 koha saates “American Idol”, kus ta esitas duetti koos Kylie Minogue’ga. Ta on osalenud ka saadetes “Georgia’s Got Talent” ja Türgi versioonis saatest “The Voice”.
- Saksamaa
- ISAAK
- “Always On The Run”
- Sõnad: Greg Taro, Isaak Guderian, Kevin Lehr ja Leo Jupiter
- Muusika: Greg Taro, Isaak Guderian, Kevin Lehr ja Leo Jupiter
- Ennustatav koht: 24.
- Isaak Guderian on Saksamaa laulja. Ta alustas enda muusiku teekonda 12-aastasena, kui ta hakkas tänavamuusikuks, see kogemus on kujundanud tema loomingulisust. Peale laulmise oskab ISAAK mängida trumme, kitarri, klaverit ja ukulelet. Ta saavutas suurema tuntuse, kui ta võitis talendivõistluse “Show Your Talent”. Hetkel elab ta enda naise ja kahe lapsega Espelkampis.
- Kreeka
- Marina Satti
- “ZARI”
- Sõnad: Marina Satti, OGE, Solmeister ja VLOSPA
- Muusika: Gino The Ghost, Jordan Palmer, Jay Stolar, Kay Be, Marina Satti, Nick Kodonas ja OGE
- Ennustatav koht: 9.
- Marina Satti on Kreeka laulja, laulukirjutaja, näitleja ja muusikaprodutsent. Tema muusika kasutab tihti Kreeka, Araabia ja Balkani stiile. Satti on esinenud John F. Kennedy Centre’is ning ta on laulnud ka a cappella vokaalansamblis. Ta avaldas enda esimese täispika albumi “YENNA” 2022. aasta mais. Pärast albumi avaldamist käis ta neli kuud pikal Euroopa tuuril.
- Island
- Hera Björk
- “Scared of Heights”
- Sõnad: Ásdís María Viðarsdóttir, Ferras Alqaisi, Jaro Omar ja Michael Burek
- Muusika: Ásdís María Viðarsdóttir, Ferras Alqaisi, Jaro Omar ja Michael Burek
- Ennustatav koht: 30.
- Hera Björk Þórhallsdóttir on Islandi laulja. Björk on varem ka osalenud Eurovisioonil. Ta esindas Islandit aastal 2010 lauluga “Je Ne Sais Quoi”, ta saavutas 19. koha, aastal 2008 oli ta Eurovisoonil taustalaulja. Järgmisel aastal osales Björk Taani Eurovisiooni eelvoorus “Melodi Grand Prix”, kuid ei võitnud seda. Ta võitis Parima Laulu kategooria Viña del Mar International Song Festivalil aastal 2013 lauluga “Because You Can”.
- Iirimaa
- Bambie Thug
- “Doomsday Blue”
- Sõnad: Bambie Thug ja Cassyette
- Muusika: Bambie Thug, Cassyette, Sam Matlock, Tylr Rydr
- Ennustatav koht: 7.
- Bambie Ray Robinson, tuntud esinejanimega Bambie Thug on Iiri laulja ja laulukirjutaja. Tema muusika koosneb popi, rokki, elektroonika ja paljude muude žanrite segust. Enda muusikat kirjeldab ta mõistega “Ouija-pop”. Robinsoni looming lõhub sotsiaalpoliitilisi ja soolisi stereotüüpe. Ta on esinenud mitmetel festivalidel näiteks Download Festival ning ta on saavutanud ka paljude kriitikute poolehoiu.
- Iisrael
- Eden Golan
- “Hurricane”
- Sõnad: Avi Ohayon ja Keren Peles
- Muusika: Avi Ohayon ja Keren Peles ja Stav Beger
- Ennustatav koht: 8.
- Eden Golan on Iisraeli laulja, kuid ta tegeleb ka laulukirjutamise, muusika komponeerimise, muusika produtseerimise ja tantsimisega. Ta saavutas enda esimese tuntuse 9-aastaselt osaledes mitmetel võistlustel, paljud nendest ta ka võitis. Tema looming koosneb popis, soulist ja R&B-st. Golan saab inspiratsiooni erinevatelt muusikutelt nagu Beyoncé, Jessie J, RAYE, Justin Timberlake, Ariana Grande ja Whitney Houston.
- Itaalia
- Angelina Mango
- “La noia”
- Sõnad: Angelina Mango ja Madame
- Muusika: Angelina Mango, Dario Faini ja Madame
- Ennustatav koht: 4.
- Angelina Mango on Itaalia laulja ja laulukirjutaja. Ta on pärit kultuursest perest, nii tema ema kui ka isa on tegelenud laulmisega. Ta saavutas suurema tuntuse aastal 2023 enda lauludega “Ci pensiamo domani” and “Che t’o dico a fa’”. Tema muusika on segu erinevatest stiilidest nagu räpp, R&B ja instrumentaalmuusika. Enda loomingus käsitleb Mango teemasid nagu armastus, vabaduse vajadus, perekonna väärtus ja Z-põlvkonna mured.
- Läti
- Dons
- “Hollow”
- Sõnad: Artūrs Šingirejs, Liam Geddes ja Kate Northrop
- Muusika: Artūrs Šingirejs, Liam Geddes ja Kate Northrop
- Ennustatav koht: 27.
- Artūrs Šingirejs, tuntud esinejanimega Dons on Läti laulja ja laulukirjutaja. Ta on viimase aja üks kõige rohkem auhinnatud lauljaid Lätis. Tema looming on enamasti pop- või rokkstiilis. Laulja ammutab inspiratsiooni meloodiatest, mis on kaasahaaravad aga ka hingeliigutavad. Ta on tuntud selle poolest, et teeb enda tuuridel vähe, kuid suuri kontserte. Ta on esinenud Läti kõige suurematel areenidel nagu näiteks Arēna Rīgal.
- Leedu
- Silvester Belt
- “Luktelk”
- Sõnad: Džesika Šyvokaitė, Elena Jurgaitytė ja Silvestras Beltė
- Muusika: Karolis Labanauskas ja Linas Strockis
- Ennustatav koht: 13.
- Silvestras Beltė, tuntud nimega Silvestre Belt on Leedu laulja ning laulukirjutaja. Tema laulud on inspireeritud tema enda elukogemustest, eelkõige LGBTQ+ kogukonda kuulumine ja samal ajal homofoobses keskkonnas üleskasvamine ning kuidas nende emotsioonide allasurumine teda sügavalt mõjutas. Tema muusika on peamiselt popstiilis, kuid see on elektronmuusika, reivi ja tekno mõjutustega. Tema suurimaks inspiratsiooniks on Troye Sivan.
- Luksemburg
- TALI
- “Fighter”
- Sõnad: Ana Zimmer, Manon Romiti ja Silvio Lisbonne
- Muusika: Ana Zimmer, Dardust ja Manon Romiti
- Ennustatav koht: 28.
- Tali Golergant on Luksemburgi laulja, laulukirjutaja ja vokaaltreener. Peale selle on Golergant näidelnud ka teatrilaval. Ta vanemad on pärit Iisraelist, kuid enda isa töö tõttu on ta elanud erinevates riikides kuniks nad jäid elama Luksemburgi. Golergant alustas klaveri õppimist 7-aastaselt, laulmist 12-aastaselt. Tema muusika on segu popist, indie’st ja R&B-st. Teda inspireerivad Lady Gaga, Lizzy McAlpine ja Sara Bareilles.
- Malta
- Sarah Bonnici
- “Loop”
- Sõnad: Kevin Lee, Joy Deb, Leire Gotxi Angel, Linnea Deb, Michael Joe Cini, Sarah Bonnici ja Sebastian Pritchard-James
- Muusika: John Emil Johansson, Kevin Lee, Joy Deb, Leire Gotxi Angel, Linnea Deb, Matthew James Borg, Michael Joe Cini, Sarah Bonnici ja Sebastian Pritchard-James
- Ennustatav koht: 37.
- Sara Bonnici on Malta laulja. Ta on pärit muusikat armastavast perest, enda armastuse erinevate kunstide vastu avastas ta väga noores eas. Bonnici osales 2010. aastal Juunior Eurovisioonil taustalaulja ja tantsijana. Bonnici on esinenud üle kogu Euroopa erinevatel suurüritustel ja festivalidel. Tal on magistrikraad raamatupidamises.
- Moldova
- Natalia Barbu
- “In The Middle”
- Sõnad: Natalia Barbu
- Muusika: Natalia Barbu
- Ennustatav koht: 36.
- Natalia Barbu on Moldova laulja, laulukirjutaja ja viiuldaja. Ta sai tuntuks 1998. aastal, kui ta võitis Mamaia linnas lauluvõistluse. Praeguseks on ta välja annud 4 stuudio albumit, kusjuures kirjutab Barbu enamus enda laulude sõnad. Ta on ka varem Eurovisioonil võistelnud, ta esindas Moldovat aastal 2007, kus sai 10. koha. Barbu sõnul on tema suurim Eurovisioonil osalenud eeskuju Loreen.
- Holland
- Joost Klein
- “Europapa”
- Sõnad: Joost Klein, Maradonnie ja Tim ‘Gerrie’ Haars
- Muusika: Dylan van Dael, Paul Elstak, Tantu Beats ja Thijmen Melissant
- Ennustatav koht: 5.
- Joost Klein on Hollandi muusik, räppar ja kunagine youtuber. Tema stiilideks on peamiselt hiphop, kuid tihti on tema laulud elektronmuusika žanrite nagu drum and bass, hardstyle ja gabber aga ka pop-punki mõjutustega. Kleini on kiidetud tema luuleliste laulusõnade ja meeldejääva meloodia kombineerimise eest. Ta on andnud palju kontserte, ning esinenud Lowlands ja Pinkpop festivalidel. Novembris andis kaks väljamüüdud kontserti 6000 inimest mahutavas AFAS Live areenil.
- Norra
- Gåte
- “Ulveham”
- Sõnad: Erlend Skjetne, Gunnhild Sundli, Jon Even Schärer ja Magnus Børmark
- Muusika:
- Ennustatav koht: 11.
- Gåte on Norra ansambel, mis loodi aastal 2000. Ansambli liikmeteks on Gunnhild Sundli, Magnus Børmark, Jon Even Schärer, Mats Paulsen ja John Stenersen. Nende looming on segu Norra folkmuusikast, elektronmuusikast ning rokkist. Nad kogusid 2000ndatel aastatel palju tuntust Norras, nad tegid mitu tuuri ja mängisid peaaegu kõikidel suurematel festivalidel Norras. Seejärel läks ansambel pausile, kuid aastal 2017. hakkasid nad uuesti tegutsema.
- Poola
- LUNA
- “The Tower”
- Sõnad: Fyfe, Luna ja Max Cooke
- Muusika:Fyfe, Luna ja Max Cooke
- Ennustatav koht: 29.
- Aleksandra Katarzyna “Ola” Wielgomas, professionaalselt tuntud kui LUNA on Poola laulja ja laulukirjutaja. Ta on laulnud ja tantsinud folkansamblis ning näidelnud muusikalides. LUNA oskab mängida klaverit ja viiulit, lisaks on ta ka joogaõpetaja. Tema huvideks on kunst, filosoofia ja mood, lisaks hoolib ta väga loodusest. Tema suurimateks inspiratsioonideks on Nick Cave ja Björk. Laulja esinejanimi on Luna, sest see tähendab ladina keeles Kuud, millel on suur mõju tema elus. Ta kirjutab muusikat nii inglise kui ka poola keeles ning enda muusikat kirjeldab ta mõistega “kosmiline pop”.
- Portugal
- iolanda
- “Grito”
- Sõnad: iolanda
- Muusika: iolanda ja Luar
- Ennustatav koht: 35.
- Iolanda Costa on Portugali laulja ja laulukirjutaja. Ta alustas muusikaõpingutega lapsena, ning ta hakkas muusikat kirjutama 14-aastaselt. 17-aastaselt kolis ta Lissaboni, kus ta lõpetas kooli ning hakkas esinema baarides ja erinevatel talendivõistlustel lootes saada tuntust. Ta on õppinud ka Sussexi ülikoolis modernset muusikat. Iolanda muusika on pop ja R&B stiilis, kuid selles on ka tema aspekte, mis viitavad tema päritolule. Ta avaldas enda enda debüüt EP “Cura” eelmise aasta märtsis.
- San Marino
- MEGARA
- “11:11”
- Sõnad: Roberto La Lueta Ruíz ja Sara Jiménez Moral
- Muusika: Isra Dante Ramos Solomando, Roberto La Lueta Ruíz ja Sara Jiménez Moral
- Ennustatav koht: 34.
- MEGARA on Hispaania ansambel, mis loodi 2015. aastal Madridis. Selle liikmed on Kenzy Loevett, Tio Rober Bueno, Vitti Crocutta ja Raphaela Tache. Nende muusika on erinevates stiilides näiteks rokk, pop, metal või elektronmuusika stiilis, kuid nad mängivad igasuguseid muusikažanre. 2023. aastal osalesid nad Hispaania Eurovisiooni eelvoorus, nad jõudsid finaali, kuid lõpuks saavutasid neljanda koha, see aasta saavad nad enda unistuse osaleda Eurovisioonil osaleda täide viia, kuid hoopiski San Marinot esindades.
- Serbia
- TEYA DORA
- “RAMONDA”
- Sõnad: Andrijano Kadovic-Ajzi ja Teya Dora
- Muusika: Luka Jovanovic-Luxonee ja Teya Dora
- Ennustatav koht: 20.
- Teodora Pavlovska, professionaalselt tuntud kui TEYA DORA on Serbia laulja, laulukirjutaja ja produtsent, lisaks sellele oskab ta mängida ka klaverit. Tema muusika on segu modernsest popist ja traditsioonilisest Balkani muusikast ning siiratest laulusõnadest. Teya Dorast sai hiljuti Balkani kõige suurema igakuise kuulajaskonnaga artist Spotify platvormil (umbes 3 miljonit kuulajat). Tema suurim Eurovisiooni eeskuju on Marija Šerifović, kes võitis võistluse aastal 2007 esindades Serbiat.
- Sloveenia
- Raiven
- “Veronika”
- Sõnad: Bojan Cvjetićanin, Klavdija Kopina ja Raiven
- Muusika: Bojan Cvjetićanin, Danilo Kapel, Martin Bezjak, Peter Khoo ja Raiven
- Ennustatav koht: 19.
- Sara Briški Cirman, tuntud kui Raiven on Sloveenia laulja, laulukirjutaja ja harfimängija. Ta sai laiemalt tuntuks aastal 2016, kui ta osales Sloveenia Eurovisiooni eelvoorus ning saavutas teise koha lauluga “Črno bel”. Raiven alustas muusikaõpinguid 4-aastaselt Ljubljanas. Tal on ka magistrikraad soololaulmises ning ta avaldas enda debüütalbumi “Magenta” aastal 2017. ta tegeleb aasast 2019. ooperilaulmisega. Ta on mänginud ka rolle teatrilaval.
- Hispaania
- Nebulossa
- “ZORRA”
- Sõnad: Mark Dasousa ja Mery Bas
- Muusika: Mark Dasousa ja Mery Bas
- Ennustatav koht: 23.
- Nebulossa on Hispaania elektroonilise popi duo, mille liikmeteks on laulja María “Mery” Bas ja süntesaatorimängija Mark Dasousa. Duo liikmed on üle 20 aasta olnud abielus ning neil on kaks last. Nad hakkasid duona tegutsema aastal 2018. 2022. aastal proovisid nad saada koos Ophelia Alibrandoga Eurovisioonile esindades San Marinot, kuid nad ei jõudnud eelvoorus kaugele. Laulja otsustas pärast 50. aasta vanuseks saamist alustada muusikukarjääri, ta soovib julgustada inimesi vabanema ühiskonna siltidest ja tähistama oma identiteeti ja vabadust.
- Rootsi
- Marcus & Martinus
- “Unforgettable”
- Sõnad: Jimmy “Joker” Thörnfeldt, Joy Deb, Linnea Deb, Marcus Gunnarsen ja Martinus Gunnarsen
- Muusika: Jimmy “Joker” Thörnfeldt, Joy Deb, Linnea Deb, Marcus Gunnarsen ja Martinus Gunnarsen
- Ennustatav koht: 14.
- Marcus & Martinus on Norra duo, mis koosneb kaksikvendadest Marcus ja Martinus Gunnarsenist. Nad saavutasid tuntuse 2012. aastal, kui nad võitsid Norra televisiooni korraldatud noortele mõeldud lauluvõistluse. Nad on andnud välja kolm albumit ning nad on tuntud üle kogu Põhja-Euroopa. 2016. aastal esinesid nad Nobeli rahuauhinna kontsertil. 2022. aasta kevadel võitsid nad “Maskis laulja” saate Rootsi versiooni. Peale nende tegeleb peres muusikaga ka nende noorem õde.
- Šveits
- Nemo
- “The Code”
- Sõnad: Benjamin Alasu, Lasse Midtsian Nymann, Linda Dale ja Nemo Mettler
- Muusika: Benjamin Alasu, Lasse Midtsian Nymann, Linda Dale ja Nemo Mettler
- Ennustatav koht: 2.
- Nemo Mettler on Šveitsi räppar, laulja ja muusik. Ta hakkas viiulit, trumme, ja klaverit mängima juba lapsena. Nemo sai üleöö kuulsaks 2016. Aastal, kui tema esinemine sai sotsiaalmeedias vägagi populaarseks. Enda muusikas kujutab ta teemasid nagu vaimne tervis, identiteet ja enda koha leidmine maailmas.
- Ukraina
- alyona alyona & Jerry Heil
- “Teresa & Maria”
- Sõnad: Alona Savranenko, Anton Chilibi, Ivan Klymenko ja Yana Shemaieva
- Muusika: Alona Savranenko, Ivan Klymenko ja Yana Shemaieva
- Ennustatav koht: 3.
- Aliona Olehivna Savranenko, tuntud kui alyona alyona on Ukraina räppar ja laulukirjutaja. Yana Oleksandrivna Shemaieva, tuntud kui Jerry Heil on Ukraina laulja, laulukirjutaja ja youtuber. Alyona alyona on kõige edukam naisräppar Ukrainas ja ühe tähtsa kohaliku plaadifirma kaasasutaja. Jerry Heil on saanud väga populaarseks artistiks vaid neli aastat enda video blogi alustamisest, iga tema video saab miljoneid vaatamisi.
- Ühendkuningriigid
- Olly Alexander
- “Dizzy”
- Sõnad: Danny L Harle ja Olly Alexander
- Muusika: Danny L Harle ja Olly Alexander
- Ennustatav koht: 10.
- Oliver Alexander Thornton on Inglise laulja, näitleja ja aktivist. Ta sai tuntuks popansambli Years & Years. Ansambliga saavutas ta kaks number üks albumit Ühendkuningriikide albumite edetabelis.. Ta on esinenud paljudel festivalidel ning ta on teinud koostööd Sir Elton Johniga, Kylie Minogue’ga ja ansambliga Pet Shop Boys.
Poolfinaalide järjekorrad
1. Poolfinaal
- Küpros – “Liar” – Silia Kapsis
- Serbia – “RAMONDA” – TEYA DORA
- Leedu – “Luktelk” – Silvester Belt
- Iirimaa – “Doomsday Blue” – Bambie Thug
- Ukraina – “Teresa & Maria” – alyona alyona & Jerry Heil
- Poola – “The Tower” – LUNA
- Horvaatia – “Rim Tim Tagi Dim” – Baby Lasagna
- Island – “Scared of Heights” – Hera Björk
- Sloveenia – “Veronika” – Raiven
- Soome – “No Rules!” – Windows95man
- Moldova – “In The Middle” – Natalia Barbu
- Aserbaidžaan – “Özünlə Apar” – FAHREE feat. Ilkin Dovlatov
- Austraalia – “ One Milkali (One Blood)” – Electric Fields
- Portugal – “Grito” – iolanda
- Luksemburg – “Fighter” – TALI
2. Poolfinaal
- Malta – “Loop” – Sarah Bonnici
- Albaania – “TITAN” – BESA
- Kreeka – “ZARI” – Marina Satti
- Šveits – “The Code” – Nemo
- Tšehhi – “Pedestal” – Aiko
- Austria – “We Will Rave” – Kaleen
- Taani – “SAND” – SABA
- Armeenia – “Jako” – LADANIVA
- Läti – “Hollow” – Dons
- San Marino – “11:11” – MEGARA
- Gruusia – “Firefighter” – Nutsa Buzaladze
- Belgia – “Before the Party’s Over” – Mustii
- Eesti – “(nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi” – 5MIINUST x Puuluup
- Iisrael – “Hurricane” – Eden Golan
- Norra – “Ulveham” – Gåte
- Holland – “Europapa” – Joost Klein
Malmö
Malmö on Rootsi suuruselt kolmas linn, seda Stockholmi ja Göteborgi järel. Malmö asub Lõuna-Rootsis Skåne läänis. Linn on 332,6 ruutkilomeetrit suur ning seal elab 2023. aasta seisuga umbes 360 000 inimest. Malmöt ühendab Kopenhaageniga Øresundi sild, mis valmis aastal 2000. Linn asutati 12. Sajandil ning algselt oli linna nimi Malmhaug, eesti keeles “liivakuhi”. keskajal oli Malmö Taani linn, ning see oli Kopenhaageni järel suuruselt teine Taani linn. Aastal 1644 läks linn Rootsi valdusesse. Malmös elab 179 erinevast rahvusest inimesi ning peaaegu pooled dlanikud on alla 35-aastased. Malmös on varem kaks korda toimunud Eurovisiooni lauluvõistlus, seda aastal 1992 ja 2013.
Saatejuhid
Petra Maria Mede on Rootsi koomik, saatejuht, näitleja ja tantsija. Ta sündis 1970. aastal Stockholmis, kuid ta kasvas üles Partille’s, mis asub Göteborgi lähedal. Ta alustas enda karjääri tantsijana, kuid pidi vigastuse tõttu selle pooleli jätma, seejärel töötas ta taustalauljana ning hiljem turistigiidina. Ta alustas koomiku karjääri umbes 30-aastaselt, võttes osa võistlusest. Ta oli Melodifestivaleni juht aastatel 2009 ja 2016. Melodifestivalen on Rootsi eelvoor Eurovisioonil osaleja välja selgitamiseks, sarnane Eesti Lauluga. Mede oli ka Eurovisiooni juht aastatel 2013 ja 2016, kui võistlus toimus Rootsis. 2016. Aastal juhtis ta võistlust koos eelmise aasta võitja Måns Zelmerlöw-ga. Mede on töötanud SVT (Rootsi rahvustelevisiooni) heaks, lisaks on ta näidelnud Netflixi sarjas “Bonusfamiljen” (“Boonus perekond”), ta on osalenud ka mitmetes meelelahutuslikes saadetes. Ta oskab rääkida rootsi, inglise, hispaania, itaalia ja prantsuse keelt. Ta on lahutatud, tal on kaks tütart ja hetkel elab ta Stockholmis.
Malin Maria Åkerman on Rootsi näitleja. Ta sündis aastal 1978 Stockholmis, kuid ta kasvas üles Kanadas. Ta vanemad lahutasid ning ta isa kolis tagasi Rootsi, enda koolivaheajad veetis ta Rootsis. Noorena tegeles Åkerman professionaalselt iluuisutamisega, ning ta on tegelenud ka modellindusega. 2000ndate alguses tegeles ta ka laulmisega, kuid ta lõpetas, et keskenduda näitlemisele. Enda esimesed rollid näitlejana tegi ta erinevates Ameerika ja Kanada sarjades. Hiljem mängis ta edukates romantilistes komöödiates “The Heartbreak Kid” ja “27 Dresses”, kuid ta sai laiemalt tuntuks filmiga “Watchmen”. Ta on mänginud ka filmides “The Proposal”, “Couples Retreat”, “The Final Girls”, “I’ll See You in My Dreams”, “Rampage” ja “To The Stars”. Aastast 2018 on tal ka ameerika kodakondsus. Ta oskab rääkida rootsi, inglise, prantsuse ja hispaania keelt. Ta on abielus inglise näitleja Jack Donnelly’ga ning tal on poeg enda esimesest abielust.
Areen
Eurovisiooni lauluvõistlus toimub see aasta Malmö Arenal, mis asub Hyllie linnaosas. See on Rootsi suuruselt teine sisehall, sellest suurem on ainult Avicii Arena Stockholmis. Malmö Arena on 51 000 ruutmeetrit suur ning mahutab spordiüritustele kuni 12 600 inimest ja kontsertitele kuni 15 500 inimest. Areen avati 6. novembril aastal 2008 ning see läks maksma umbes 750 miljonit Rootsi krooni, tolleaegse kursi järgi umbes 75 miljonit eurot. Aastal 2013 toimus seal Eurovisiooni lauluvõistlus. Areenil on kaks restorani, neli baari ning 20 kioskit ja kiirtoidukohta. Seal on toimunud jäähoki, käsipalli, saalihoki, kergejõustiku võistlusi. Seal on esinenud Britney Spears, Rihanna, Bob Dylan, Lady Gaga ja Cliff Richard. Seal on toimunud ka tantsu-ja einestamisüritusi.